• موقعیت مکانی
 • برنامه کاری
  شبانه روزی
 • مشاوره رایگان
  02144572233
Homeمقاله هارنگ برداری رنگ اسیدی از روی فرش
خانه رنگ برداری رنگ اسیدی از روی فرش
۲۵
دی
رنگ برداری رنگ اسیدی از روی فرش
 • رنگ برداری رنگ اسیدی از روی فرش

رنگ های اسیدی:
۱- سولفات سدیم: بین ۵ تا ۲۰ درصد تا ۶۰ دقیقه. این رنگ یکنواخت ایجاد می کند.

 1. محلول آمونیاک: نیم لیتر آمونیاک در هر ۱۰۰ لیتر آب در نقطه جوش (که بسیار کم است)، زیرا آمونیاک قلیایی قوی است و می توان از مواد دیگر استفاده کرد.
 2. PEDIDINE: یک قلیای خوب یک حلال خوب است، حدود ۱٫۵ لیتر که در یک صد لیتر آب حل می شود، اما در نسبت نسبت بسیار دقیق است و همچنین هنگام استفاده از بخارات سمی، احتیاط های احتباس را در نظر بگیرید. (استفاده از هود)
 3. کربنات سدیم Na2co3: کمبود قلیایی، که در دمای ۴۰ درجه سانتیگراد حدود ۴ تا ۸ درصد تولید می کند و در مورد ۲۰ دقیقه رنگ یکنواخت ایجاد می کند.
  “پس از اتمام مراحل فوق، استفاده از یک اسید تضعیف مانند استیک رقیق شده لازم است زیرا فرش قلیایی است و باید خنثی شود.

رنگ کروماتیک رنگ:
مکمل های غیر یونی که در رنگ های رنگی، فلزی و یا فوق سنگین استفاده می شوند، عبارتند از uniraline w و arolun lw، که uniraline w 4 تا ۸٪ و ۲۰٪ سولفات سدیم و ۳٪ اسید آزبست را تشکیل می دهد. رنگ های کروم از الیاف پشم و آرولون لو با ۲۰ درصد سولفات سدیم ساخته شده و pH = 5 در دمای جوش باعث حذف ترکیبات فلزی می شود.

طرح های دیگر رنگ:
از دیگر مواد رنگ آمیزی مورد استفاده در بافندگی فرش عبارتند از:
۱-دی کرومات و اسید سولفوریک: دی کرومات اسیدی ساز قوی است که در ارتباط با اسید سولفوریک (به عنوان کاتالیزور) در دمای جوش ۳ تا ۴۵ دقیقه (بسته به میزان رنگ) ۳-۶٪ کرومات یا ۲ تا ۶ ٪ اسید سولفوریک (نسبت به وزن فیبر). به جای اسید سولفوریک، می توانید از اسکالیسیک استفاده کنید. (در آماده سازی اسید سولفوریک رقیق، اسید باید به آرامی به آب اضافه شود، نه آب به اسید، به عنوان آن باعث واکنش شدید و ریخته شدن اسید)
سدیم هیدرو سولفیت Na2s204 این ماده ظرفیت بازسازی بالا دارد و باید در دماهای پایین استفاده شود.

 1. ترکیبات Formaloyl-sulfoxydate بازسازی کننده هستند و به سدیم هیدرو سولفیت بیشتر تجزیه می شوند. نام تجاری آنها عبارتند از: Formosul و Erasoic؛ در کار خود، اسیدها مانند اسید فسفریک باید به عنوان کاتالیزور مورد استفاده قرار گیرد.
  فرموزول ۲ تا ۴ درصد مصرف
  همراه با ۵/۱-۵-۵٪ اسید فرانسوی ۸۵٪ به مدت ۳۰ دقیقه در دمای جوش.
  چه اتفاقی می افتد در فرش های دست ساز است که برخی از رنگ ها دوباره با اکسيژن در آب پس از رنگ آميزي، که به آن اکسيداسيون گفته مي شود، دوباره با اکسيژن مخلوط مي شوند، در اين صورت آنها ابتدا با اسيد سولفوريک و دي کرومات پوشش داده مي شوند و در مرحله دوم استفاده مي شود فرموزول
 2. کلر و ازن: ازن انرژی بیشتری نسبت به کلر مصرف می کند؛ آن را ظرف ۲۰ دقیقه اسید و فلزی مجتمع می کند.
 3. برخی از فرش ها از رنگ آمیزی اسید هیدروکلریک استفاده می کنند.
 4. شستشو با سود سوز (کربنات دود شده) ۱ تا ۳٪ ۵ تا ۱۰ دقیقه اسپری بر روی فرش برای ۲۰ تا ۶۰ دقیقه شسته شده است.
 • استفاده از سود بر روی پشم تاثیر منفی دارد و سفتی آن را کاهش می دهد.
  استفاده از مواد فوق باعث زبری شن و ماسه و باز شدن پشم یا ابریشم می شود و باعث می شود فیبر نیز کاهش یابد، به همین دلیل نیاز به کلر زدن (یا غیرفعال کردن) را پیدا می کنیم. کلر در قلیایی هیپوکلریت کلسیم حوضچه ریخته شد و پس از ۲۴ ساعت (به طور کامل حل شد) ۴۰ تا ۵۰ گرم در لیتر و فرش به آن پرتاب شد، برای ۵-۱۰ دقیقه یا ۲۰۰ اونس ۳۰۰ گرم در لیتر با آب پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه، بر روی فرش بریزید.

کلر در اسید فسفات:
محلول محلول اسید سولفوریک + ۵-۱۰ گرم در لیتر هیپوکلریت، شستشو و آن را بشویید و آن را بشویید. روش های مختلفی برای نابودی فرش های صادراتی استفاده می شود از جمله:
۱- رنگ در روش های توصیف شده
۲- با استفاده از ماشین های پرداخت که گلابی را برداشته اند تا آن را به سمت بالا بچرخانند.

 1. از نور خورشید استفاده کنید و رنگ بکشید.
 2. استفاده از پوست گردو و انار برای جلوگیری از زخم

  مطالب مرتبط
  نظر دهید

  نظر دهید

  تماس سریع